EĞİTİMDE AİLENİN VE OKULUN ETKİSİ!

2009-10-11 03:26:00
Aile toplumun temelidir
Eğitimin en iyi gerçekleştirileceği yer aileidir. insanlar temel değerlerini yeni nesillere aile aracılığı ile aktarır. çocuğun eğitimi herşeyden önce temel ruhi ihtiyaçların karşılanmasına bağlıdır. bunlar sevgi disiplin ve özgürlüktür. ailenin önemi insanın hayatının ve eğitiminin dayandığı temel kurum oluşundan ileri gelmektedir. bu yüzden eğitimde ailenin önemi kuşkusuz ki bir adım önde gelmektedir. yeterli dercede ilgi sevgi gören çocuklar her türlü bilgi ve beceriyi daha kolay kavrarlar. geleceğin çocuk gelişimcisi olarak eğitimde okulun ve ailenin uyum içinde çalışması gerektiğini savunuyorum ama ailenin biraz daha önemli olduğunu belirtmek istiyorum. çünkü çocuğun bedensel ruhsal zihinsel ve sosyal gelişimi sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesine bağlıdır.böyle bir ortamı sağlayan ilk ve temel kurum şüphesiz ailedir. biz aileyi savunuyoruz ve kesinlikle aile Şahsen benim ailem bana okulun verdiği şeylerden çok daha fazla şeyi verebiliyorlar albert einstein gibi önemli biri okuldan aptal çocuk diye atılmış ailesi(annesi) ise onun önemli biri olmasını sağlamış.Christy Brown(sol ayağım adlı kitap yazarı) felçli ve konuşamaz hareket edemezken annesi sol ayağıyla resim yapmayı yazı yazmayı müzik aleti kullanmayı öğretmiş?bunları inkar ederseniz ne diim

Okuldur..

aileyi bir tuğlaya benzetirsek toplumuda binaya benzetirsek tuğlalarla bina oluşur.sağlam bi bina oluşturmak içinde pahalı tuğla kulanmamız gerekir. pahalı tuğlalar pahalı tuğlalarda bütçemize zararlı.çünkü paramız gider . parası giden bi aile çocuğunu okutamaz. böylece okumayan çocuklar sokaklarda cafeteryalara gider tüm paralarını cafelere harcar böylece ailenin parası gitrmiş olut bu yüzden okul daha önemlidir.okul ailenin vereceği eğitimi değil kendi vereceği eğitim benimser ve ona göre çocuklara yönelik dersleri sosyalleşmeyi ön plana atar.çoçuk eğitiminde tabiki okul daha önemli.Bu bilindik bişeydir 2*2=4 ise eğitimde de okul önemlidir.Örneğin bize bir işe girdiğimizde ailedeki eğitimimizi sormazlar okul eğitimimizi sorarlar diplomamıza bakarlar. Eğitimde okul daha önemlidir. Bunu şöyle örnekleyeyim; geçen gün haberlerde birbirlerini töre cinayeti yüzünden öldüren iki aileyi gördüm. Belki bu aileler okula gitselerdi yani daha bilgili olsalardı bu olmazdı. Yani okul bu ailelere eğitim verir ve onları geliştirir.

Bir çocuğun ailesi ne kadar iyi olursa olsun çocuk kötü olabilir. Çocuklar aileden değil de bulundukları çevreden etkilenir. Bu çevreye de ilkokul hayatında atılır. Yani okul çocuğun dönüm noktasıdır. Altını çizerek yeniden söylüyorum ki dönüm noktasıdır.

Bir çocuk ailede şiddete uğrayabilir. Bu çocuğun psikolojisini bozar. Hatta kampanyalar var Ailede Şiddete Son diye. Ama siz hiç okulda şiddete son diye bir şey duydunuz mu.

Söz konusu kampanyalardan açılmışken devam edeyim son günlerde bir kampanya var kız çocukları okutulmalı diye. Eğer eğitimde okul değilde aile önemli olaydı neden çocuklar okula gönderilmeye çalışılıyor. Bu kampanyalar neden var

1006
0
0
Yorum Yaz